MERKO EHITUS EESTI AS

Main field: CONSTRUCTION

Other areas: Real estate development

Contact

merko@merko.ee

Järvevana tee 9g, Tallinn

Home page: www.merko.ee

https://www.facebook.com/merkoehitus/

Company values

We are guided by the best construction practises, fascinated by innovation, and driven by the will to offer greater value to the customer through innovative solutions. We follow best practises, care about our people and value our partners.

Our vision

Ethical practices and business integrity are important to us. By adhering to high ethical principles, we promote profitable growth, win the trust of our stakeholders, and support fair competition and equal treatment.

Job and internship opportunities

Fulfil your potential as a skilled worker, specialist or manager in construction or real estate development or as a support service provider!

Ootame õpihimulisi, tehniliselt taibukaid ja töökaid üldehituse, vee ja kanalisatsiooni, kütte ja jahutuse eriala tudengeid. Tule praktikale või asu kohe tööle.

https://merko.ee/too-merkos/

Statistics

Merko Ehitus Eesti companies employ nearly three hundred and twenty people, who strive every day to make each new building better than the last.

Why should students come to your company for an internship or work?

We offer stable employment, exciting projects, a good support structure and various opportunities for professional development.

Merkol on igapäevaselt töös palju suuri ja eriilmelisi objekte. See tagab nii mitmekesise praktikakohtade valiku kui ka suurte kogemustega juhendajate olemasolu. Saad koos merkolastega osaleda Merko Meistriklassi arendavatel sisekoolitustel ning läbida põneva Tuleviku Tegijate praktikandiprogrammi. Mis iganes sind paelub – klassikaline üldehitus, huvitavad eritööd, perspektiivikas BIM‑projekteerimine või hoopis midagi neljandat – tähtis on see, et saad praktikal kogeda päris tööd ja  kontrollida oma kutsumust. Selle kõige käigus on sul võimalik panna jalg ukse vahele ja jääda tööle toredate inimestega Eesti juhtivasse ehitusettevõttesse.

Siin saad tutvuda meie tehtud ja tegemisel töödega: https://group.merko.ee/referentsid/ Kes teab, millise ägeda hoone või rajatise valmimisele saad oma praktika ajal kaasa aidata?

Kõige ehedama ülevaate leiad meie eelmise aasta noortelt tegijatelt: https://vimeo.com/594859163

Contact

merko@merko.ee

Järvevana tee 9g, Tallinn

Home page: www.merko.ee

https://www.facebook.com/merkoehitus/